Jak dbać o popękane pięty?

Popękane pięty to problem, który powoduje ogromny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, zarówno z powodu bólu, ale także estetyki. Dla Kobiet jest to więc szczególnie trudna dolegliwość. Należy pamiętać, że w przypadku jej występowania, należy jak najszybciej zadbać o to, aby ją usunąć, bowiem może ona spowodować bardzo negatywne konsekwencje w postaci różnego rodzaju infekcji. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja przynosi wymierne rezultaty. Potrzebna jest jednak systematyczność, stosowanie się do ściśle określonych zasad oraz przede wszystkim cierpliwość.

Popękane pięty są wynikiem mocno wysuszonej skóry. Jako, że na stopach nie znajdują się gruczoły łojowe, aby nabawić się takiego przesuszenia, nie potrzeba zbyt wiele. Ważne jest więc, aby zadbać o odpowiednie nawilżenie stóp. Tylko to daje gwarancję ochrony przed bolesnym pękaniem pięt. Jeśli jednak ten problem się pojawi, poniżej znajdziecie wskazówki, jak uporać się z tęże kłopotliwą dolegliwością.

PODSTAWOWA PIELĘGNACJA POPĘKANYCH PIĘT

 • Zacznij od zmiękczenia twardego naskórka na pietach. W sytuacji popękanych pięt musisz to zrobić w najmniej inwazyjny sposób, dlatego użyj do tego zioła działające przeciwzapalnie (rumianek, szałwia) dodając je do ciepłej wody i mocząc stopy przez około 15 minut.
 • Następnie za pomocą tarki do stóp, delikatnie usuń zmiękczony naskórek. W przypadku tej przypadłości, nie powinno się używać pumeksu, ponieważ osiadać na nim będą bakterie.
 • Osusz stopy, nanieś specjalny preparat na pękające pięty, a gdy się wchłonie, posmaruj stopy grubą warstwą kremu nawilżającego

DODATKOWE PORADY

 • W celu uporania się z pękającymi piętami, stosuj krem z mocznikiem, bowiem doskonale zmiękcza on twardy naskórek, a następnie hamuje jego ponowne twardnienie.
 • Regularnie nawilżaj i natłuszczaj swoje stopy, zaś raz w tygodniu przed pójściem spać, nanieś na stopy dość sporo kremu nawilżającego, a następnie załóż czyste, bawełniane skarpetki. Dzięki tej czynności, Twoje stopy będą miękkie, gładkie i odpowiednio nawilżone.

PROFILAKTYKA

Profilaktyka oznacza zapobieganie ponownemu występowaniu problemu przesuszonych, a następnie pękających stóp. Jeżeli będziesz stosować się do jej podstawowych zasad, już nigdy nie doświadczysz tego problemu.

 • Codziennie smaruj stopy kremem nawilżającym.
 • Po domu nie chodź boso, ponieważ powoduje to wysuszanie stóp.
 • Ubieraj wygodne obuwie, które nie będzie uciskało twoich stóp. Kiedy nie ma takiej konieczności, rezygnuj z noszenia szpilek.
 • Pij dużo wody każdego dnia oraz spożywaj pokarmy bogate w witaminę A.
 • Ogranicz noszenie pończoch oraz podkolanówek. O wiele zdrowsze dla stóp jest noszenie bawełnianych skarpetek.
 • Pękaniu stóp sprzyja także duży ciężar, jaki muszą codziennie ‚dźwigać’. Dlatego, jeżeli cierpisz na nadwagę, przez wzgląd na swoje stopy oraz ogólny stan swojego zdrowia, zrób wszystko, aby walczyć z każdym dodatkowym kilogramem.

Dodaj komentarz