Jak określić rodzaj i stopień cellulitu?

Cellulit ma wiele twarzy. Nie zawsze jest widoczny gołym okiem, ale zawsze wywołuje niezadowolenie i dyskomfort psychiczny u kobiet, które się z nim borykają. Jest bowiem kojarzony z otyłością i nadmiarem tkanki tłuszczowej. Tymczasem pomarańczowa cellulit nie zawsze ma charakter lipidowy – i nie zawsze występuje u osób z nadwagą. Jeśli i Ty masz z nim problem, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, rozpoznaj jego rodzaj.

Problem pomarańczowej skórki dotyka kobiet w różnym wieku i o różnej masie ciała. Nawet szczupłe dziewczęta mogą mieć problemy z nierównościami i grudkami pod skórą, widocznymi gołym okiem lub po ściśnięciu. Aby problem się nie pogłębiał, warto od początku zwalczać go u źródła. Trzeba już na samym początku dobrze je rozpoznać. Wiedząc, z jakim cellulitem mamy do czynienia, będziemy mogły skuteczniej mu zaradzić.

Cellulit wodny

Pierwszym typem jest cellulit wodny. Jeśli jesteś młodą, szczupłą dziewczyną (w wieku od ok. 18-25 lat), prawdopodobnie grudki na Twoim ciele są związane właśnie z nim. Pojawiają się najczęściej na udach, rzadziej na łydkach czy ramionach (głównie po wewnętrznej stronie). Ów rodzaj cellulitu nie ma nic wspólnego z otyłością Jest trochę mniej widoczny od cellulitu tłuszczowego i ma łagodniejszy przebieg. Jego powstawanie jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, słabego krążenia krwi oraz limfy i gromadzenia się wody. Często towarzyszy mu puchnięcie nóg przy dłuższym siedzeniu czy uczucie nabrzmienia całego ciała przed miesiączką.

By mu zapobiegać, pij dużo płynów (wody niegazowane i zielonej herbaty). Uprawiaj sporty, szczególnie te angażujące mięśnie nóg. Ruch to podstawa! Zadbaj także o właściwą dietę. Ogranicz tłuszcz, sól, unikaj fast-foodów. Wykonuj masaże dotkniętych przypadłością miejsc.

Cellulit tłuszczowy

Towarzyszy zwykle nadwadze. Bardzo często wzmaga się podczas kuracji odchudzających, których wynikiem jest efekt jo-jo. Jest zwykle bardziej widoczny, a czasem również bolesny przy dotyku. Przyczyną jego powstawania jest odkładanie się w tkankach kwasów tłuszczowych, z których tworzą się trójglicerydy.

Często jest on następstwem cellulitu wodnego. Jest dużo trudniejszy w leczeniu, dlatego problem należy zawsze zwalczać w zarodku. Kluczem w jego zwalczaniu jest pozbycie się zbędnych kilogramów. Należy więc wprowadzić rozsądną dietę i ćwiczenia. Dodatkowo stosujemy wszystkie inne metody walki z cellulitem, te same, co przy innych rodzajach.

Cellulit cyrkulacyjny

Ostatnia odmiana. Jest połączeniem dwóch omówionych powyżej. Pod skórą nierównomiernie gromadzi się zarówno woda jak i tkanka tłuszczowa. Cellulit cyrkulacyjny powstaje w skutek zmian w obrębie włókien kolagenowych, które otaczają tkankę tłuszczową. Włókna usztywniają się i napierają na komórki tłuszczowe. Ten rodzaj cellulitu tworzy się zwykle bardzo długo. Przy dotyku skóra jest twarda i boli przy uszczypnięciu. Również ten typ pomarańczowej skórki jest bardzo trudny do usunięcia.

Nawet największe grudki i najgłębsze nierówności zawsze mają niewinne początki. Im wcześniej je dostrzeżesz, tym lepiej! Wyróżniamy cztery stopnie cellulitu.

Stopień I

Skóra jest gładka. Dopiero po ściśnięciu widać lekkie nierówności. Na tym etapie cellulit jest łatwy do zwalczenia.

Stopień II

W tym przypadku lekkie nierówności widać na skórze przy mocniejszym oświetleniu – skóra wydaje się pofałdowana. Po ściśnięciu widoczne są już większe grudki. Na tym etapie cellulit można jeszcze zmniejszyć lub zlikwidować.

Stopień III

Grudki, zagłębienia i nierówności widać gołym okiem, niezależnie od oświetlenia. Jedyne, co można zrobić na tym poziomie, to zahamować dalszy rozwój.

Stopień IV

Cellulit jest bardzo zaawansowany. Cała skóra jest pomarszczona, a zarys sylwetki zdeformowany. Grudki i nierówności widać w każdej pozycji i są one bolesne przy dotyku. Niestety, jedyne, co możemy teraz zrobić, to zlikwidować lub zminimalizować ból.

Określiłaś już, z jakim rodzajem cellulitu masz do czynienia oraz w jakiej jest fazie rozwoju? Zwykle przy ocenie jesteśmy dla siebie zbyt surowe, zatem nie przejmuj się, a jedynie zmotywuj do działania. Możesz zrobić wiele, by poprawić wygląd swojej skóry.

1 Komentarz

Dodaj komentarz