Jak poradzić sobie z suchymi i twardymi piętami?

Suche i twarde pięty to zmora wielu Kobiet. Jest to problem szczególnie uporczywy w okresie letnim, gdyż nie jesteśmy w stanie go ukryć nosząc sandały. W zasadzie przyczyn twardnienia i wysychania skóry na piętach jest bardzo wiele, natomiast recepta jedna – systematyczna pielęgnacja. Uporanie się z tym problemem nie jest jednak tak szybkie, jakbyśmy sobie tego życzyły, natomiast z pewnością warto podjąć walkę o piękne stopy, poświęcając na to swój czas.

Przed rozpoczęciem pielęgnacji, musisz uzbroić się w cierpliwość, która pozwoli Ci z radością oczekiwać pożądanego rezultatu.

Domowa kuracja

(obejmuje ona kilka alternatywnych domowych metod walki z suchymi i twardymi piętami. Wybierz tą, która najbardziej Ci odpowiada)

  • Do miski wlej ciepłą wodę z dodatkiem szklanki gorzkiej soli. Zanurz w niej stopy na kilka minut, aby namoczyć stwardniałą skórę pięt. Kolejnym krokiem jest złuszczenie skóry za pomocą szczoteczki do zębów. Następnie opłucz oraz wysusz stopy, a z używając papierowy pilnik, usuń pozostałości naskórka z pięt. Po ponownym opłukaniu i wysuszeniu stóp, nałóż na nie witaminę E w kapsułce, a następnie załóż bawełniane skarpetki i pozostaw je a całą noc. Tą kurację początkowo należy stosować przez pięć dni, a potem już tylko raz w tygodniu.
  • Do miski wlej ciepłą wodę oraz płyn do płukania jamy ustnej, w takich samych proporcjach. Umieść w misce dwa małe ręczniki, nałóż na pięty piankę do golenia i obwiąż je odsączonymi ręcznikami. Po upływie około pół godziny, zetrzyj naskórek ręcznikami. Następnie opłucz stopy, wysusz je i nałóż mocno nawilżający krem oraz załóż bawełniane skarpetki. Tą kurację należy wykonywać trzy razy w tygodniu.
  • Do miski wlej ciepłą wodę z dodatkiem siemienia lnianego, lawendy, soli morskiej oraz oliwy z oliwek (składniki te można dodawać razem oraz każdy osobno). W tak przygotowanej mieszance, mocz swoje stopy codziennie przez około pół godziny.

Pielęgnacja oraz profilaktyka

Stosowanie jednej z trzech domowych kuracji to konieczny element walki z twardymi i suchymi piętami. Z pewnością jednak nie może to być jedyna pielęgnacja. Dodatkowo, powinnaś stosować codzienną pielęgnacja uzupełniającą, która pomoże Ci także zapobiegać ponownemu twardnieniu i wysychaniu skóry na stopach.

  • Codziennie nawilżaj stopy, używając kremu do stóp, bądź oliwki;
  • Codziennie złuszczaj naskórek, wykonując peeling;
  • Nie noś skarpetek wykonanych ze sztucznych materiałów, które nie pozwalają skórze oddychać;
  • Pij odpowiednią ilość wody, która od środka nawilży Twoją skórę oraz pomoże szybciej uporać się z problemem;
  • Nie chodź boso po domu;
  • Jedz produkty zawierające dużo witaminy B5, która odpowiada za zdolność regeneracji tkanek. Ponadto spożywaj także witaminę A, która w niedoborze powoduje wysuszanie się skóry.

Dodaj komentarz