Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?

Rozstępy to nieestetyczne blizny na skórze powstające na skutek jej pękania. Dochodzi do niego, gdy skóra szybko się naciąga, czyli głównie podczas szybkich zmian wagi ciała. Rozstępy bardzo często pojawiają się u kobiety w ciąży, skłonność do nich jest jednak także dziedziczona genetycznie. Można skutecznie im zapobiegać, natomiast ważne jest, by działać szybko, w pierwszej fazie ich powstawania – lub jeszcze zanim zaczną się pojawiać.

Kiedy już pojawią się na naszej skórze i zdążą przekształcić się w białe lub srebrnoszare blizny – ich usunięcie będzie możliwe wyłącznie drogą chirurgiczną. Dlatego tak ważne jest, by zapobiegać i aby działać szybko – gdy tylko zauważymy na skórze czerwone lub fioletowe pęknięcia. W ciąży warto zaś już od samego początku szczególnie dbać o skórę, przygotowując ją do szybkiego rozciągania.

W zapobieganiu rozstępom musimy działać na różnych poziomach. Pierwszym z nich jest właściwa dieta, drugim nawilżanie skóry, a trzecim dbanie o utrzymywanie właściwej wagi.

Dieta

Bardzo istotne jest dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości pierwiastków i witamin. W tym celu warto stosować suplementy diety bogate w witaminę E, B oraz C, a także cynk, białko i krzem. Cennych składników możesz dostarczać organizmowi również w pożywieniu. Znajdziesz je w cytrusach i zielonej pietruszce czy płatkach owsianych. Warto również zadbać o odpowiednią zawartość białka w diecie, wzbogacając ją o produkty mleczne, dobrej jakości mięso (w tym w ryby) i rośliny strączkowe (fasola, groch). Na gojenie ran i ogólną poprawę kondycji skóry dobrze działa napar z skrzypu czy pokrzywy.

Kosmetyki

Sama dieta to jednak stanowczo za mało. By zapobiegać powstawaniu rozstępów, należy skupić się na pielęgnacji skóry. Najważniejsze będzie zapewnienie jej nawilżenia oraz zadbanie o elastyczność i sprężystość. Nie obejdzie się bez dobrej jakości kosmetyków o odpowiednim składzie. Dobrze jeśli znajdą się w nim witaminy E, C i A, masło kakaowe, olejek z ziaren pszenicy czy wyciąg z róży damasceńskiej.

Warto do pielęgnacji włączyć olejki do kąpieli (wit. E), balsam do ciała (najlepiej specjalny balsam na rozstępy) oraz silnie nawilżający olejek. Niezbędny będzie również delikatny drobnoziarnisty peeling.

Pielęgnacja skóry krok po kroku

  1. Raz dziennie (najlepiej wieczorem) zażywaj kąpieli z dodatkiem olejku z witaminę E.
  2. Dwa razy dziennie (rano i wieczorem) wcieraj w skórę specjalny balsam przeciw rozstępom.
  3. Raz w tygodniu wykonuj peeling. Złuszczenie skóry przyspieszy jej regenerację, pozwoli pozbyć się zrogowaciałego naskórka i odsłonić nowsze warstwy skóry.
  4. Dwa razy w tygodniu wykonuj masaże z użyciem olejków pielęgnacyjnych, które głęboko nawilżą skórę oraz poprawią jej elastyczność i zdolność do równomiernego rozciągania się.

Utrzymanie prawidłowej wagi

By rozstępy nie powstawały, bardzo istotne jest zapobieganie szybkim wahaniom wagi ciała. Skóra pęka, gdy szybko tyjemy. Bardzo ważna będzie zatem dobrze zbilansowana dieta bogata w błonnik, a także aktywność fizyczna. Drastyczne chudnięcie również nie jest wskazane. Nie powinno się tracić więcej niż 0,5 kg tygodniowo.

Również w ciąży powinno się zadbać o utrzymanie właściwej, zbilansowanej diety. Dzienna dawka kalorii nie powinna przekraczać 2500 kcal. Nie jest zatem prawdą, że możesz pozwolić sobie na wszystkie zachcianki.

Dodaj komentarz