Pielęgnacja cery suchej

Każdy typ cery wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby uniknąć niechcianych infekcji, czy podrażnień skórnych. Należy więc najpierw określić swój rodzaj cery, a następnie właściwie o nią dbać. W niniejszym artykule przeczytasz, jak pielęgnować cerę suchą, znajdziesz także jej dokładną charakterystykę.

CHARAKTERYSTYKA CERY SUCHEJ

Jeżeli czytając poniższe wytyczne, odniesiesz wrażenie, że opisują one Twoją sytuację, oznacza to, iż masz suchą cerę.

  • cera sucha charakteryzuje się specyficznym różowo-żółtym odcieniem;
  • cera sucha jest szczególnie delikatna oraz wrażliwa;
  • przy suchej cerze, skóra bardziej się łuszczy, dlatego często występują na nie tak jakby wysuszone placki widoczne gołym okiem;
  • w przypadku cery suchej, występuje uczucie ściągnięcia skóry twarzy (szczególnie po kąpieli) oraz charakterystyczne uczucie swędzenia/pieczenia;
  • cera sucha jest podatna na reakcje alergiczne;
  • cerę suchą charakteryzuje także bardzo cienka warstwa naskórka, dlatego często zdarza się, że gdzieniegdzie prześwitują przez nią naczynka;
  • w przypadku cery suchej, skóra szybciej się starzeje, dlatego nawet u młodych osób występują bardziej wyraziste niż u innych zmarszczki mimiczne wokół oczu, ust, czy szyi;
  • przy suchej cerze, skóra jest matowa.

PIELĘGNACJA CERY SUCHEJ

Cera sucha wymaga szczególnego traktowania. W przeciwnym razie bardzo szybko da o sobie znać, wywołując odczucie dyskomfortu. Jednakże i są to tylko łagodne konsekwencje. W gorszych przypadkach, może ona wywołać atopowe zapalenie skóry, czy łuszczyce, których leczenie jest długotrwałe oraz drogą. Jak więc o nią właściwie dbać, aby uniknąć możliwych powikłań?

Przede wszystkim sucha cera potrzebuje regularnego nawilżania za pomocą odpowiednich kremów specjalnie dla niej przeznaczonych. Pamiętaj, aby tego typu kremy stosować codziennie, a już na pewno po każdym myciu twarzy. Co więcej, na noc powinno się używać krem zawierający w swoim składzie zarówno składniki nawilżające, jak i tłuszczowe.

W przypadku cery suchej, nie wolno wykonywać zwykłych peelingów na twarz. Aby złuszczyć naskórek na twarzy i zwiększyć wchłanialność kremów, stosuj raz w tygodniu peeling enzymatyczny. Zwykły peeling mógłby podrażnić tak delikatną i wrażliwą skórę.

W celu wykonania demakijażu, nie należy stosować standardowych płynów micelarnych, ale lekko tłuste produkty o gęstej konsystencji. Dzięki temu skóra twarzy zostaje potraktowana w delikatny sposób, a jej warstwa ochronna zostaje wzmocniona.

Skóra sucha powinna być także regularnie natłuszczana za pomocą olejków kosmetycznych. Posiadają one bowiem silne właściwości odżywiające, nawilżające i zmiękczające skórę. Ponadto, mają także wpływ na opóźnienie procesu starzenia się skóry.

Ważne jest także, aby zadbać o skórę także od wewnątrz, ponieważ żaden krem nawilżający, czy olejek natłuszczający nie pomoże, jeżeli nie dostarczy się do organizmu niezbędnej ilości wody, a także podstawowych składników odżywczych oraz witamin. Szczególnie należy zwrócić uwagę na spożycie witaminy A, której niedobór powoduje wysuszanie skóry.

1 Komentarz

  • Fantastyczny opis, gratuluję kreatywnego i sprytnego podejścia do tematu.

Dodaj komentarz