Skuteczna depilacja bez użycia lasera

Niechciane owłosienie jest problemem wielu z nas. Jego pozbywanie się bywa bolesne, czasochłonne, powoduje podrażnienia, nie przynosi oczekiwanych skutków. Dzieje się tak głównie z powodu niewłaściwego dopasowania metody depilacji. Każda skóra jest inna, jednak jeśli nauczymy się właściwie z nią postępować, skuteczne pozbywanie się owłosienia bez udziału lasera stanie się możliwe. Jakie są zalety i wady poszczególnych metod depilacji? Która jest najskuteczniejsza?

W ostatnich latach gładkie ciało stało się celem nie tylko kobiet. Depilacja jest już niemal obowiązkiem i nie wyobrażamy sobie bez niej chociażby wyjścia na plażę. Usuwanie niechcianego owłosienia nie zawsze jest jednak proste, a pewne szczególnie wrażliwe obszary, jak twarz, okolice bikini czy pachy wymagają wyjątkowej delikatności. Dobrze też, jeśli depilacja przyniesie w miarę trwałe efekty, byśmy nie musieli zbyt często jej powtarzać.

Owe wymagania spełnia depilacja z użyciem lasera, ta jednak jest dość kosztowna, a przy tym bywa bolesna. Jak zatem skutecznie pozbyć się włosków w inny sposób? Do wyboru mamy kilka metod.

Maszynka

Pierwszą z nich jest użycie tradycyjnej maszynki do golenia. Jest to dobry sposób, gdy chcemy pozbyć się włosków szybko i możliwie delikatnie. Golenie jest bezbolesne i łatwe. Zdecydowaną wadą tej metody jest jednak jej krótkotrwałość. Włosy bardzo szybko odrastają. Co gorsza stają się ciemniejsze i mocniejsze.

Depilator

W przeciwieństwie do maszynki, depilator usuwa włosy razem z cebulkami, wyrywając je u samej nasady. Dzięki temu odrastają one wolniej i staja się słabsze. Skóra pozostaje gładka przez minimum 2 tygodnie. Metoda jest szybka i wygodna, jak nietrudno się domyślić, bywa jednak również dość bolesna. Na rynku dostępne są specjalne depilatory chłodzące lub masujące mające redukować ból. Ceny dobrej jakości urządzeń bywają wysokie i sięgają od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, jest to jednak wydatek praktycznie jednorazowy.

Wosk

Depilacja woskiem pozwala na wyrwanie włosków z cebulkami bez użycia depilatora. Do wyboru mamy metodę depilacji woskiem paskową oraz bezpaskową.

  • Paski. Po rozgrzaniu wosku, naklejamy je na ciało. Wosk wnika w cebulki. Następnie plaster należy energicznie zerwać – pod włos. Metoda sprawdza się na większych powierzchniach ciała i przy włoskach o grubej strukturze oraz głębokim osadzeniu. Dla osiągnięcia oczekiwanych efektów włosy powinny mieć przynajmniej 6-7 cm. Metoda zwykle nie powoduje trwałych podrażnień oprócz początkowego zaczerwienienia czy pieczenia, natomiast jest dość bolesna i uważana za zabieg dla osób o mocnych nerwach.
  • Wosk bezpaskowy. Depilacja delikatniejsza, lecz bardziej czasochłonna. Wosk można zastosować kilkakrotnie na to samo miejsce, bez ryzyka wywołania podrażnienia. Jest rekomendowany do skóry wrażliwej i dobrze nadaje się do depilacji delikatnych miejsc, jak pachy, twarz czy okolice bikini. Woski są wzbogacane w składniki aktywne pochodzenia naturalnego, łagodzące i odżywiające skórę.

Pasta cukrowa

Depilacja cukrowa stosowana była od wieków przez Arabki, które do jej wykonywania używały karmelu, czyi roztopionego cukru o kleistej konsystencji i odpowiedniej gęstości. Obecnie metoda zyskuje sobie coraz więcej zwolenniczek, ponieważ jest delikatna i doskonale nadaje się do skóry ze skłonnością do pękania naczynek. Depilacja pastą woskową zapewnia gładką skórę przez około 2-3 tygodnie.

Pastę możemy przygotować samodzielnie, rozpuszczając ½ szklanki cukru w szklance wody i dodając ½ szklanki soku z cytryny. Składniki dokładnie mieszamy, aż zmienią kolor. Następnie z pasty formujemy niewielką kulkę, nakładamy na skórę i zrywamy pod włos – podobnie jak plastry z wosku. Czynność powtarzamy do skutku.

Która metoda będzie najlepsza dla mnie?

Wszystko zależy od Twoich oczekiwań co do zabiegu, rodzaju owłosienia, wytrzymałości na ból oraz od wrażliwości Twojej skóry. Do mocnych włosków odpowiedni będzie wosk paskowy. Do skóry wrażliwej polecana jest pasta cukrowa oraz wosk bezpaskowy. Dla cery naczynkowej najlepsza będzie depilacja cukrowa. W praktyce najlepiej będzie wypróbować kilka sposobów, rozpoczynając od nakładania plastrów na duże partie ciała, a pasty lub wosku na miejsca trudniej dostępne i delikatniejsze.

Dodaj komentarz